PilotDreams – min väg till pilot

Från skrivbord till cockpit, steg för steg

Ja, det ordet beskriver väl mina känslor just nu. Vårt flygplan SE-MBZ gick ju in på service i måndags och man hoppades på en gångtidsförlängning.

Tyvärr visade det sig att det inte var möjligt på grund av att allt för skadliga porer uppstått på hävarmen för ingasventil 3 cyl.

Detta innebär att motorn kommer lämnas in för en sk. “nollning” nästa vecka och flygplanet förväntas teoretiskt vara tillbaka i service sista veckan i Juni!

Hur man kan missa att planera en sådan sak är för mig ofattbart.  Det skall ju bara inte få inträffa under sommarens bästa tid Maj-Juni-Juli.  Fullkomlig katastrof.

Undrar hur fort man kan byta flygklubb ?

Tommy On May - 29 - 2009

Liknande Inlägg

2 Kommentarer så här långt.

  1. Sven Almgren says:

    Hej, 2 veckor (max) från det att den mottagnade skolan skickat in pappret till Transsportstyrelsen… Ring den nya skolans skolchef och be att han ordnar det på en gång så borde du vara där på mellan 1-2 veckor för det går oftast fortare :)

  2. [...] att få tag i lärare. Jag minns nu min frustration när jag efter 3 flyglektioner blir tvungen att vänta ytterligare 2 månader medan SE-MBZ byter motor. Det var ju detta som till slut fick mig att byta flygklubb från Trollhättans FK till Aeroklubben [...]

Skriv en kommentar


*

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
SE-LGI ankommer till Vamdrup

SE-LGI Konverteringen

Just nu håller Air Service Vamdrup på att konvertera SE-LGI ...

SE-GYX hemma igen

Studs på ESGG

Vinden hade ökat under dagen och nu började det blåsa ...

SE-KLV

Kort tur med min bror

Hade en möjlighet att flyga med en kort tur när ...

SE-LGI

SE-LGI goes Diesel

Idag meddelade styrelsen att man beslutat byta ut motorn i ...

SE-GYX utan motor i Trollhättan

SE-GYX tillbaka

Idag flögs SE-GYX, den C172 som jag skolat mest i, ...

Cockpit DVD

  • Kenya Airways B777 - Cockpit DVD
  • Air Austral B777-300ER - Cockpit DVD
  • Iran Air B727 - Cockpit DVD
  • Air Austral B777-200ER - Cockpit DVD